dr. Maja Simoneti (2016)
Krajinska arhitektka mag. Maja Simoneti je zavzeto prispevala k uveljavitvi krajinske arhitekture, še posebno z vzpostavitvijo samostojnega dela skupine krajinskih arhitektov v okviru Ljubljanskega urbanističnega zavoda (LUZ, d.d.), ki je s svojim delom v širši strokovni javnosti in pri naročnikih postala prepoznavna kot »krajinski arhitekti«.
Njena aktivnost sega na vse ravni urejanja prostora in različna področja delovanja, od dela s posamezniki v lokalnem okolju, sodelovanja s strokovnimi organizacijami drugih strok in civilnih združenj, do lokalnih in državnih uprav. Poleg dela v načrtovalski praksi je raziskovalno in strokovno usmerjena v izboljšanje sodelovanja z javnostjo v najširšem pomenu besede, v luči iskanja pravih prostorskih rešitev ter spodbujanja aktivnega državljanstva na področju urejanja prostora. V sklopu svojega dela na spletnem portalu Trajekt med leti 2003 in 2007 je objavila več deset novic in kritiških zapisov ter sodelovala pri promocijskih projektih, kot sta Prostorska kultura 2003 in Traktat 2008. Skupaj s člani uredništva Trajekta je leta 2004 za promocijo prostorske kulture prejela Plečnikovo medaljo.
S konceptom izobraževanja za sodelovanje v urejanju prostora je zaznamovala neformalno izobraževanje otrok in odraslih za trajnostni razvoj ter v okviru različnih projektov Inštituta za politike prostora in Mreže za prostor izvedla številna predavanja in delavnice za otroke in odrasle. Je soavtorica izobraževalne publikacije »Prostor za vsakdanjo rabo«, ki jo je izdalo Ministrstvo za okolje in prostor in knjige Mestno drevje (izdal Botanični vrt Ljubljana, 2011). Sodelovala je tudi z Zavodom za šolstvo in Centrom RS za poklicno usposabljanje pri razvoju kompetenc učiteljev za učenje o urejanju prostora. Od leta 2007 do leta 2011 je svetovala podžupanu Mestne občine Ljubljana na področju urejanja zelenih površin in bila članica Sveta za javni prostor ter do leta 2014 tudi članica Odbora za urejanje prostora in urbanizem MO Ljubljana.
Bila je med pobudniki neformalne mreže Odgovorno do prostora, s katero je kot koordinatorka med leti 2010 in 2014 uspela povezati različne strokovne organizacije pri odzivanju na probleme v urejanju prostora ter tako dosegla, da je postala stroka upoštevan in pravočasno vključen sogovornik pri sprejemanju odločitev na področju prostorske politike.
mag. Jelka Hudoklin (2017)
doc. dr. Aleš Mlakar (2017)
dr. Ana Kučan (2022)
Prof. dr. Ana Kučan je ena vodilnih krajinskih arhitektk v Sloveniji, profesorica na Oddelku za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in vodja krajinskoarhitekturnega biroja AKKA. Poleg številnih izvedenih projektov, je tudi avtorica, urednica ali organizatorica odmevnih publikacij, razstav in strokovnih dogodkov. Od leta 2020 do 2022 je bila predstavnica Oddelka za krajinsko arhitekturo.
Delovanje prof. dr. Ane Kučan zaznamuje inovativno iskanje ravnotežja med pragmatičnim in simbolnim, ki se odraža tako v njenem projektivnem delovanju, kot v učenju in publiciranju. Je ena bolj prepoznavnih predstavnic stroke, ne le zaradi uspešnosti v svojem delu, temveč tudi zaradi pronicljivih odzivov na aktualne prostorskonačrtovalske in širše družbene probleme. Odličnost krajinskoarhitekturnih rešitev, pri katerih sodeluje, se odraža v številnih domačih in mednarodnih nagradah, ki jih ti projekti prejemajo. Med temi naj izpostavimo ureditev Nordijskega centra Planica, ki je dosegla mednarodno prepoznavnost in tudi globalno predstavlja sam vrh oblikovanja športno-rekreacijske infrastrukture. Svoje praktične izkušnje in konceptualne razmisleke stalno vpleta v pedagoško delo ter tako oblikuje naslednje generacije krajinskih arhitektov, zmožnih kritičnega mišljenja. Kot redna profesorica na Oddelku za krajinsko arhitekturo pomembno prispeva k nadaljevanju in ohranjanju pedagoških izhodišč ustanovitelja študija Dušana Ogrina ter posledično k mednarodni prepoznavnosti in uspešnosti t.i. Ljubljanske šole krajinske arhitekture.
Prof. dr. Ana Kučan s svojim pedagoškim, publicističnim in kuratorskim delom ter s svojimi projekti na najvišji strokovni ravni prispeva k prepoznavnosti in uveljavljanju stroke in društva, utira nove perspektive in krepi položaj stroke v družbi.
Radovan Romih (2022)
Radovan Romih, predstavnik prve generacije izšolanih krajinskih arhitektov, je direktor podjetja Razvojni center Planiranje d.o.o. Celje, predsednik Matične sekcije krajinskih arhitektov pri Zbornici za arhitekturo in prostor ter aktiven član Društva krajinskih arhitektov Slovenije in Društva urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije (DUPPS).
Radovan Romih deluje na vseh ravneh prostorskega načrtovanja, od strateškega planiranja, urbanizma, izvedbenih projektov, izdelave strokovnih podlag, prostorskih aktov, recenzij in raziskovalnih nalog. Sodeloval je na več natečajih kot izdelovalec ali član komisije. Leta 2017 je prejel nagrado ZAPS Zlati svinčnik za nalogo »Strokovne podlage za UN Celje – poselitev, infrastruktura, reurbanizacija«. Poleg sodelovanja v različnih prostorskonačrtovalskih nalogah je vse od ustanovitve Zbornice za arhitekturo in prostor njen aktivni član, kjer je opravljal že več funkcij. Kot predsednik sekcije krajinskih arhitektov je skrbel za interese stroke, obenem pa je opravljal delo člana Komisije za strokovni nadzor in predsednika Izpitne komisije za strokovni izpit za pooblaščenega krajinskega arhitekta. V tej vlogi, pa tudi kot mentor v podjetju, pomaga pri razvoju številnih mladih krajinskih arhitektov.
Opisano delovanje Radovana Romiha dokazuje njegovo visoko strokovno usposobljenost, skrb za razvoj in uveljavitev stroke, sposobnost transdisciplinarnega povezovanja ter velik ugled, ki ga uživa v širši strokovni javnosti.